Automatyzacja jest jednym z takich działań, które mogą doprowadzić do redukcji kosztów i tym samym poprawić wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw. Ale czy na pewno tak jest? Czy automatyzacja procesów wytwórczych może być pewnym źródłem sukcesów ekonomicznych? Czy oczekiwania związane z pozytywnymi skutkami automatyzacji są obecnie uzasadnione? Czy jesteśmy w stanie tak usprawniać organizacje, aby nasi pracownicy, będący częścią tej zmiany, stanowili kluczowy element transformacji przedsiębiorstwa?
REKLAMA
Rynek przedsiębiorców branży wytwórczej w 2022 roku
Wzrastające koszty pracy ludzkiej, materiałów produkcyjnych oraz energii pogorszyły nastroje na rynku oraz warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Miało na to wpływ wiele czynników, w tym przede wszystkim pandemia COVID-19 oraz wojna na terytorium Ukrainy. Organizacje, które do tej pory ochoczo przeprowadzały inwestycje, obecnie wstrzymują takie decyzje, ponieważ przygotowują się na potencjalne zagrożenia wynikające z pogorszenia warunków działania – warunków ekonomicznych. Można powiedzieć, że efekt zamrożenia jest powodowany wszechobecną niepewnością gospodarczą dotyczącą najbliższych miesięcy i lat. Identyfikuje się wiele czynników determinujących taką sytuację. Są nimi między innymi:
- szybujące ceny surowców energetycznych, w tym paliw ciekłych, stałych i gazowych, a co za tym idzie ceny energii elektrycznej (rys. 1).
Rysunek 1. Wzrost cen energii w UE 2018–2022 Źródło: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/PRC_HICP_MANR__custom_2160811/bookmark/ line?lang=en&bookmarkId=2597def3-51fc-4f00-a59e-77753ab94b90
- Na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego od początku 2021 roku do rozpoczęcia 2022 roku średnie ceny czynników energii wzrosły o około 25%. Niektóre opracowania utrzymują, iż wzrost tych cen pomiędzy rokiem 2021 a 2023 może wynieść 50% lub więcej.
- wzrost kosztów pracy (rys. 2), w większości przypadków stanowiących jeden z większych składników kosztu wytworzenia produktu (COP – cost of product). Przyjmuje się,...