Zmiany dotyczą przede wszystkim odwiecznego dylematu podatników i organów skarbowych, co jest budynkiem, a co budowlą. Dla przypomnienia: budynki podlegają opodatkowaniu od powierzchni użytkowej, a budowle od ich wartości. Klasyfikacja danego obiektu jako budowla zamiast budynku może więc skutkować nawet kilkukrotnie wyższym podatkiem.
W efekcie planowanych zmian od 2025 r.:
REKLAMA
- niektóre obiekty uznawane dotąd za budynki mogą być klasyfikowane jako budowle, tj. opodatkowane od wartości budowli, a nie od powierzchni użytkowej,
- niektóre obiekty, które dotąd nie podlegały podatkowi od nieruchomości, mogą zostać nim objęte,
- nie wystarczy przepisanie danych do deklaracji z zeszłego roku, nawet jeśli skład majątku nie uległ zmianie.
Dla przedsiębiorców posiadających zaplecze produkcyjne i magazynowe, a także instalacje odnawialnych źródeł energii zmiany te mogą prowadzić do wzrostu wysokości rocznej daniny, co należy uwzględnić w planowaniu finansowym na kolejne lata.
Z tego powodu weryfikacja nowych przepisów powinna rozpocząć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawdźmy, jak będzie kształtował się nowy podatek od nieruchomości oraz jak sprawnie przeprowadzić firmę przez zmiany.
Powody zmiany przepisów
Podatek od nieruchomości stanowi niezmiennie duże wyzwanie dla przedsiębiorców. Pomimo że przepisy w tej materii nie są obszerne, rodzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dodatkowo za rozliczenia podatku od nieruchomości odpowiedzialne są gminy, a nie urzędy skarbowe. Każda gmina w Polsce ma własną interpretację przepisów. W efekcie spory dotyczące podatku od nieruchomości to jedna z materii najczęściej rozstrzyganych przez sądy administracyjne.
Wątpliwości podatników budzi m.in. to, co jest budynkiem, a co budowlą i jaką podstawę opodatkowania należy zastosować. Definicja budynku i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zawiera bowiem odniesienia do przepisów Prawa budowlanego.
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) uznał obowiązującą definicję budowli za niezgodną z Konstytucją. Na mocy wyroku dotychczasowe przepisy obowiązują do 31 grudnia 2024 r., stąd potrzeba skonstruowania nowej definicji budowli.
O zmiany w przepisach apelowały również samorządy terytorialne, wskazując na liczne spory z podatnikami. Ministerstwo Finansów nie poprzestało tylko na nowej definicji budowli – przygotowało szeroką zmianę w przepisac...