Skoro producenci oprogramowania dostrzegli korzyści, jakie wynikają ze szczupłego podejścia, może warto skorzystać z rozwiązań, które zostały stworzone z myślą o branży IT? Ciekawym rozwiązaniem jest jedna z metod zwinnego wytwarzania oprogramowania, czyli Scrum, która wykorzystywana na potrzeby produkcji nosi nazwę Scrum Manufacturing.
REKLAMA
Czym jest Scrum?
W celu bliższego poznania Scruma warto skorzystać z przewodnika stworzonego przez twórców tego podejścia, Kena Schwabera i Jeffa Sutherlanda, na którym w dużym stopniu oparty jest niniejszy tekst.
Scrum to łatwe do zrozumienia, ale trudne do praktykowania ramy postępowania, które usprawniają procesy wytwarzania i rozwiązywania skomplikowanych problemów. Scrum nie jest metodą zarządzania ani narzędziem do rozwiązywania problemów. Jest wyłączenie sposobem działania, a na jego całokształt składają się reguły, Zespoły Scrumowe, role i artefakty. Znajomość każdego z tych elementów pozwoli zrozumieć tę metodę i rozpocząć proces wdrożenia tego rozwiązania na produkcji.
Empiryzm i Lean
Scrum łączy w sobie podejście empiryczne oraz koncepcję Lean, o której napisano już wiele, i która dominuje obecnie w sektorze produkcyjnym. Bez tych dwóch elementów Scrum nie będzie istniał. Opiera się obserwowalnych danych i doświadczeniu członków zespołu oraz na eliminacji marnotrawstwa. Empiryzm tworzony jest przez trzy filary: przejrzystość, inspekcję i adaptację.
Wszystkie elementy procesu rozwiązywania przepracowywanego problemu, na każdym etapie, powinny być widoczne zarówno dla członków zespołu, jak i wszystkich osób zainteresowanych. Wizualizacja stanu prac może być dowolna, jednak ważne jest, aby zapoznanie się z pracą nie wymagało dodatkowych nakładów.
Przebieg pracy jest nieustannie monitorowany i poddawany inspekcji, co pozwala na wyłapanie nieprawidłowości, błędów, odstępstw i przeszkód, aby odpowiednio wcześnie zareagować i wprowadzić korektę.
Na uwagę zasługuje również fakt, że ramy postępowania, jakie opisuję, dają zespołom dużą swobodę w wykorzystywaniu narzędzi, a to również korzystnie wpływa na zaa...